Žaluzie

Žaluzie v mnoha moderních domácnostech plní funkci závěsů. Série lamel zavěšených na šňůrách je spojena se záchytným mechanismem, jímž jednak můžeme nastavit průsvitnost jejich mřížky, jednak je možné je úplně nebo částečně srolovat a podvázáním mechanismu zanechat v této poloze. 

Vyrábějí se ze spousty materiálů, v obrovské škále barev a odstínů, takže určitě nebudete mít problém zvolit ty nejvhodnější do jakéhokoli interiéru. Protože i žaluzie jsou jeho součástí. Vybrat si můžete ze dvou základních typů – vertikální a horizontální. V domácnostech jsou rozšířenější ty druhé, ale verikální již nejsou výsadou jen komerčních prostor, ba naopak jejich obliba do domů a bytů stále roste.

Je libo stahovací dolů, vytahovací nahoru, nebo snad do obou směrů, kdy zastíní jen část okna? Nic z toho není problém.

Horizontální

Vysoká praktičnost a užitečnost jsou znakem horizontálních žaluzií. Pro své široké použití ve všech druzích interiérů a cenovou dostupnost jsou velmi oblíbené.

K dispozici jsou dvě provedení horizontálních žaluzií. Prvním je klasický Standard, který při úplném naklopení lamel lamel propouští malé procento světla kolem vodících strun a pásek. Druhý se nazývá "celostínící" nebo také "domykavý". Tento typ žaluzií nepropustí při úplném naklopení lamel žádné světlo díky tomu, že jsou lamely blíže u sebe a nenachází se zde otvory pro strunu a pásku jako u typu Standard.

Hlavní výhodou je pořizovací cena a dlouhá životnost. Dalšími výhodami jsou, možnost výběru z mnoha barev, regulace propustnosti světla, jednoduché ovládání.

Vertikální

Vertikální žaluzie zaznamenaly v posledních letech razantní nárůst obliby. Dříve se jednalo o účelové jednobarevné stínění kanceláří a průmyslových objektů a nikdo příliš neuvažoval o jejich využití doma. Obrat nastal v době, kdy si lidé začali všímat důvodů, proč jsou právě vertikální žaluzie voleny do kanceláří, a ještě jim přidali to, co jim chybělo – krásu.

Jako nejlepší varianta se jeví zákazníkům, kterým nepřirostly k srdci hliníkové žaluzie a současně jim nevyhovuje nemožnost propouštět část světla určitým směrem u rolet a závěsů. Vertikální žaluzie jsou propojením těchto dvou variant stínění. Vyrábějí se z různých materiálů, vnášejí do místnosti útulnost klasického textilu a snadno se ovládají.