Asi nikdo nechce mít okna holá, tak aby skrz ně mohl vidět do pokojů. Záclony a závěsy stále zůstávají jedním z nejlepších prostředků pro zútulnění domova. Jedná se o nejefektivnější skloubení stínící techniky a dekorací okna.  Při špatné volbě však mohou velmi výrazně bytu uškodit.

V nejrůznějších prodejnách či obchodních centrech naleznete širokou škálu dekoračních látek. Než se rozhodnete k nákupu, zamyslete se nad tím, co od záclon a závěsů očekáváte, jaké zvolíte barvy, zda budou pro danou místnost vhodné apod. V dalších věcech by Vám měli poradit personál prodejny. Základy designu by v sobě měl rozhodně mít.

V jedné místnosti by se obecně nemělo kombinovat příliš mnoho barev a vzorů, zvláště ne těch hodně výrazných.  Doporučujeme zvolit dominantu a ostatní přispůsobit. Pastelové barvy na závěsu, zácloně, koberci, nábytku i další dekoraci jistě nebudou dělat dobrotu. Stejně tak nekombinovat mnoho vzorů, vzory kytek, kostek, pruhů horizontálních vertikálních a příčných opět nevypadají dobře. 

Při samotném nákupu si nezapomeňte ověřit základní vlastnosti materiálu, jako například srážlivost či teplotu na kterou lze prát. Zvažte, zda nedoplnit interiér i další dekorací ve stejném stylu, například polštářky či dečky ze stejné dekorační látky vypadají výborně. Mnoha efektů se vám podaří dosáhnout, pokud zvolíte materiály, ke kterým jsou dodávány odstínem nebo vzory doplňující se látky. Pokud nemáte odvahu pustit se do šití sami, velmi rádi Vám vše ušijeme a dodáme v podobě, kterou si zvolíte.

V případě záclon a závěsů často vzniká problém, jak je nařasit. Pro míru řasení platí základní pravidlo, kupujeme minimálně dvojnásobek šířky okna, vyjímku tvoří pouze vytráže, kde se kupuje cca 1,5 násobek šíře okna.